O zawodach

Zawody

Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań.

Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania zazwyczaj są numeryczne. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.

Uczestnictwo w zawodach jest bezpłatne.

Bardziej dokładny opis zawodów znajduje się w sekcji zasady.

Zadania

Poziom trudności zadań jest odpowiedni zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej. Jest to osiągnięte dzięki ustawieniu zadań wraz ze wzrastającym poziomem trudności. Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny. Naszym celem jest pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia logicznego i ukazanie uczniom piękna matematyki.

Zadania z poprzednich edycji zawodów Náboj można znaleźć w sekcji archiwum.

Miejsca

Náboj odbywa się równocześnie w 23 miastach (Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Linz, Wiedeń, Praga, Opawa, Pasawa, Lipsk, Konstanca, Bratysława, Koszyce, Zurych, Budapeszt, Veszprém, Cambridge, Edynburg, Glasgow, Tallinn, Tartu, Teheran). W każdym z tych miast tworzony jest lokalny ranking drużyn. Uczniowie również mogą porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.

Kategorie

Drużyny rywalizują w dwóch kategoriach - Juniorzy i Seniorzy. W kategorii Juniorzy mogą wystąpić tylko drużyny, których wszyscy członkowie uczęszczają co najwyżej do drugiej klasy czteroletniego liceum ogólnokształcącego (lub odpowiedniej klasy innego typu szkoły). W kategorii Seniorzy mogą wystąpić wszystkie drużyny składające się z uczniów jednej szkoły.

Nagrody

Najlepsze drużyny otrzymują certyfikaty i nagrody zgodnie z zajętym miejscem.

Wyniki


Międzynarodowe:Polska: